top of page

Wanna wolnostojąca czyli….... łazienka z rozmachem

Zaktualizowano: 8 mar

Urządzając wnętrze swojego domu czy mieszkania sporo uwagi poświęcamy łazience. Jest to bowiem szczególne pomieszczenie , które poza swoją oczywistą funkcją może stać się dla jego użytkowników przestrzenią wyciszenia, oferować wypoczynek i miłe doznania.


Czasem metraż, który urządzamy daje nam tyle swobody by zamienić łazienkę w pokój kąpielowy. Szczególnie efektownym , centralnym punktem takiej łazienki może stać się wanna wolnostojąca. Warto się więc przyjrzeć z czym taki wybór się wiąże i jak zabrać się do realizacji pomysłu.pokój kąpielowy z wanną wolnostojącą


Jak ustawić wannę wolnostojącą w przestrzeni łazienki


Wanna tego typu potrzebuje przestrzeni , w której będzie zapewniony dostęp z różnych jej stron. Ustalając jej usytuowanie zadbajmy  by ten niezwykły sprzęt nie pozbawiał nas możliwości swobodnego przemieszczania się i w rezultacie nie działał na nerwy. Czasem gdy do dyspozycji mamy mniejszą przestrzeń decydujemy się na dosunięcie wanny do ściany .


Zapewne tak ustawiona wanna będzie nadal dobrze się prezentować i pozwoli zaoszczędzić miejsca ale czy będzie to rozwiązanie praktyczne? Według mnie nie. W użytkowaniu  okaże się szybko ,że zaprowadzenie porządku wokół wanny należy do czynności bardzo uciążliwych . Przestrzeń za wanną stanie się trudno dostępna i dokładne wyczyszczenie jej będzie wymagało sporej gibkości i nie lada wysiłku.


Wanna wolnostojąca


Wanny wolnostojące często mają atrakcyjną formę i to ona ma  przykuwać uwagę po wejściu do łazienki. Nie stanie się tak gdy zbyt blisko będą inne sprzęty. W rezultacie, zamiast efektu wow zyskamy wrażenie natłoku  i bałaganu wizualnego.


Lepiej w takiej sytuacji pójść na kompromis  i wybrać np. wannę przyścienną, która pozwala lepiej zagospodarować przestrzeń. Jest dużo tego typu wanien na rynku. Designem przypominają one wanny wolnostojące, mają jednak jedną krawędź prostą umożliwiającą dosunięcie jej do ściany. Jest to również idealne rozwiązanie w sytuacji gdy zależy nam na baterii ściennej.Wybieramy wannę


Producenci ceramiki łazienkowej mają szeroką ofertę wanien. Szukając odpowiedniego produktu pierwsza rzecz jak rzuca się na w oczy to design. Tu wybór jest ogromny: możemy wybrać wannę na lwich łapach nawiązującą do historycznych tradycji czy model o czystej, minimalistycznej formie. Wszystko zależy od upodobań i pomysłu na całe pomieszczenie.


Chcąc cieszyć się komfortem  użytkowania  zwrócimy uwagę na materiał , z jakiego została wykonana. Najczęściej spotykamy wanny z konglomeratu, akrylowe czy stalowe, które będą różnić się ciężarem, odpornością na uszkodzenia mechaniczne , łatwością czyszczenia .


Każdy , kto kupuje wannę zastawia się również nad jej rozmiarem. Jaki będzie najodpowiedniejszy? Tu niezwykle ważne są oczywiście indywidualne potrzeby  użytkowników. Jeżeli lubimy godzinne kąpiele, wanna taka powinna  być na tyle długa by umożliwić swobodne położenie się w niej. Wybierając wannę o większej niż standardowej szerokości  również zapewniamy sobie więcej miejsca podczas relaksu.

Wanna wolnostojąca

Dobrze jest jednak mieć świadomość, że zbyt duża wanna może być po prostu niewygodna  a jej dodatkowe centymetry szerokości czy długości to też większa objętość do napełnienia wodą.        Planujemy instalacje


Wybraliśmy wannę i wiemy jak ją ustawimy - jesteśmy zatem gotowi by zadbać o właściwe zaplanowanie przyłączy wodno-kanalizacyjnych dla urządzenia. Naszym zadaniem jest teraz dostarczyć instalatorowi rysunki techniczne wybranego modelu wanny. Na ich podstawie we właściwym miejscu w podłodze będzie można doprowadzić kanalizację.


To nie koniec naszych starań bowiem nasza niezwykła wanna wymaga szczególnego rozwiązania dzięki któremu napełnimy ją wkrótce wodą. Jest nim najczęściej bateria kolumnowa, przewidziana do montażu w posadzce. Podobnie jak poprzednio należałoby wybrać konkretny model i dokładnie zaplanować jej umiejscowienie mając na uwadze obrys wanny oraz długość wylewki .


Zdarza się że górna krawędź wanny ma zróżnicowaną wysokość. Zwróćmy na to uwagę  czy w wybranym przez nas miejscu krawędź wanny nie jest wyższa niż wylewka baterii co w oczywisty sposób uniemożliwiłoby korzystanie z obu urządzeń.


Co jeszcze  potrzebujemy na tym etapie? W przypadku baterii wolnostojącej pomyślmy już teraz o jej zakupie. W zestawie z baterią znajdzie się element montażowy do zainstalowania w posadzce , do którego po wykończeniu łazienki , zamocowana zostanie właściwa bateria.


Niektóre wanny wolnostojące mają możliwość napełniania ich przez przelew. Taka opcja pozwala uniknąć wystających elementów przeszkadzających  lub stwarzających zagrożenie podczas kąpieli. Tutaj kluczowe będzie ustawienie wanny w pobliżu ściany, na niej bowiem znajdzie się mieszacz baterii wannowej oraz zestaw prysznicowy.Wanna wolnpstojąca styl skandynawski


W przestrzeni łazienki często montujemy ogrzewanie podłogowe, trzeba jednak pamiętać, że nie powinno ono znajdować się pod wanną ani kolidować z montowaną w podłodze baterią kolumnową czy odpływem wanny.


Tak przygotowani poradzimy sobie podczas wykańczania łazienki, unikniemy niespodzianek  i niepotrzebnego stresu. Aby tak się stało dobrze mieć dobry plan i być kilka kroków przed wydarzeniami na budowie. Pozwoli to na płynną pracę ekipy remontowej, która nie będzie zmuszona przerywać swoich robót z powodu braku wytycznych czy niezbędnych materiałów.      

24 wyświetlenia0 komentarzy

Kommentare


bottom of page